Mutfakta Umut Var Projesi

Şanlıurfa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin ana hissedarı olduğu Şanlıurfa Turizmi Geliştirme AŞ ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından koordine edilen Göbeklitepe Yılı etkinlikleri meyvelerini vermeye başladı.
Turizm AŞ, geçtiğimiz günlerde, dünyanın en önemli sosyal-gastronomi şeflerinden ve Gastromotiva’nın kurucusu olan David Hertz ile dünyadaki önemli gastronomi habercileri ve Türk kadın şef Ebru Baybara Demir’i Şanlıurfa’da ağırlamış ve dünyanın en fazla izlenen dizi ve film platformlarında gösterime girecek Gastronomi Belgeselinin çekimlerine destek olmuştu. Program kapsamında yerelde içli köfte, isot, pul biber ve ekmek yapımının yanı sıra, Şanlıurfa’nın çarşıları, Halil-ül Rahman Gölü, tarihi hanları, Göbeklitepe gibi bir çok yer belgeselde yer almıştı.
Bu bağlamda, proje ortakları içerisinde David Hertz’in kurucusu olduğu Gastromotiva’nın da bulunduğu “Mutfakta Umut Var” projesine Şanlıurfa Valiliği ve Turizm AŞ girişimleri ile Şanlıurfa da dahil oldu. Bütçesi 2 Milyon Dolar olan projenin ortakları; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Gastromotiva ve ŞÜKRAAN Ekonomik Tarımsal Kalkınmayı ve Sosyal Yaşamı Destekleme Derneği.
Şanlıurfa, Ankara, İzmir, İstanbul, Mersin, Mardin’in dahil olduğu projede, Şanlıurfa’dan 110 katılımcıya 3 ay mesleki teknik beceri eğitimi verilirken, iş deneyimi kazanmaları adına da 3 ay işbaşı eğitimine tabii tutulacaklardır. Geçici koruma altındaki Suriyelilere ve Türk vatandaşlarına eğitim vererek otellerde, restoranlarda ve kafelerde daha iyi iş bulmalarını sağlayacak olan bu proje ile 2 sene içerisinde, Şanlıurfa’nın da içerisinde olduğu 6 ilde 600 ihtiyaç sahibi kadın ve erkeğe eğitimler verilecek ve hizmet sektörüne, kaliteli hizmet anlayışı gözetilerek dahil olmaları sağlanacaktır.