Halfeti

İlçenin toplam nüfusu 2016 yılı verilerine göre 38 bin 294. Birecik Barajının yapımında Fırat Nehrinde su tutulması ilçe merkezinin büyük bir kısmı sular altında kalmıştır. İlçe halkı Karaotlak bölgesine taşınmıştır. Sular altında kalan eski Halfeti’nin turizm potansiyeli giderek artmaktadır. Burada turistlerin Rum Kaleye tekne turu yapılmaktadır. Su sporları her yıl düzenli olarak yapılırken zaman zaman ATV safari de düzenlenmektedir.Su seviyesinin yükselmesiyle nüfusun büyük bir bölümü Yukarıgöklü kasabası, Argıl kasabası ve Karaotlak’ da yaşamaya başladı. 

Bölgede en çok yetiştirilen tarım ürünlerinden biri de fıstıktır. Siyah Güllerin yetiştiği ilçe’de turizm her geçen gün gelişmektedir.M.Ö.855 yılında Asur kralı III. Salmanassar tarafından zapt edildiği zaman Şitamrat adını taşıyordu. Yunanlılar bunu değiştirerek Urima adını vermişlerdir. Süryaniler ise Kal’a Rhomeyta ve Hesna the Romaye adlarını kullanmışlardır. 

Şehir Arapların eline geçtikten sonra Kal’at-ül Rum adı takılmıştır. II. yüzyılda Bizanslıların eline geçince bu kez Romaion Koyla adını almıştır.İlçenin Güneyin de bulunan Yeşilözen, Fıstıközü, Bulaklı ve Kavaklıca köylerinde sulu tarım yapılmasına elverişli bir arazi yapısı görülür. İlçenin iklimi Fırat nehrinin etkisiyle bir mini klima oluşturur.

Eski Halfeti

Fırat Nehri’nin doğu kıyısına kurulmuş tarihi yerleşim, doğudaki tepelerden nehrin (artık gölün) kenarına doğru yamaçlara teraslar halinde kurulmuş olup yeşillikler içinde tipik bir Osmanlı kentidir. Halfeti, Osmanlı Dönemi’nde Urumgala / Rumkale kazasının merkezi olmuştur. Kaderi 2000 yılında tamamen değişmiştir. Birecik Barajı’nın yapılması ile birlikte kentin yarısından fazlası baraj gölünün suları altında kaldı.

Halfeti Evleri

Halfeti kent merkezinde sizi tarihi Halfeti evleri, daracık sokakları, muhteşem bir Fırat manzarası ve Fırat Nehri üzerinde sayısız yüzer restoran karşılar. Bugün butik otel olarak hizmet veren ve yaklaşık 130 yıllık Kanneci Konağı Halfeti Evleri’ne en güzel örneklerden biridir. Bu ev dünyaca ünlü gitar virtüözlerimizden Ahmet Kanneci ve ailesine aittir. Halfeti evlerine diğer bir güzel örnek Bey Konağı’dır. Konağın batı cephesi Fırat Nehri’ne (göle) bakmaktadır. Merkez camisine yaklaşık 150 metre uzaklıkta olan iki katlı konak bugün metruk bir haldedir. Kitabesine göre 1910-1912 yılları arasında Bekir Bey tarafından yaptırılmıştır.

Fırat Nehri’nde Tekne Turu

Halfeti’ye gelince olmazsa olmazlardan biri Fırat Nehri üzerinde tekne turu yapmaktır. Bu tekne turları esnasında güneyde Çekem Mahallesi’ne, kuzeyde ise Fırat Nehri’nin doğal yaşam ve tarih kokan kanyonları arasında Rumkale ve batık köy Savaşan’a gidilir. Bu turlar yaklaşık 1 saat sürer. Halfeti marinadan küçüklü büyüklü sayısız tekne bu hizmeti vermektedir.

Rumkale

Rumkale’nin en etkileyici tarafı kurulmuş olduğu muhteşem konumudur. Merzimen Çayı’nın Fırat Nehri ile birleştiği yamaca, adeta bir kartal yuvası gibi kondurulmuştur. Üçgen bir şekle sahip Rumkale’nin iki tarafı derin uçurumlarla çevrilidir. Uçurumlarla yetinilmemiş ve kayaların üzerine de yüksek duvarlar inşa edilmiştir. Karayla bağlı üçüncü kısmında ise 120 m x 230 m boyutlarında dev bir hendek yer alır.

Savaşan Köyü

Burası Halfeti ve Rumkale tanıtımlarında fotoğrafları sıkça kullanılan, yarısı sular altında kalmış o meşhur minarenin bulunduğu köydür. Eski karayolu tamamen baraj gölü altında kaldığı için bugün köye ulaşım sadece teknelerle mümkündür. Bu yüzden köy terk edilmiştir. Köyün göl kenarında kalan evleri tekne turu yapan turistlerin uğradığı çay bahçeleridir. Köyün içinde kesme taşlardan yapılmış ve bugün terk edilmiş evler gezilebilmektedir. Köyün karşı kıyısında, göl kenarında kalmış bir kaya kilise ve önünde bir çay bahçesi mevcuttur.

Norhut Kilisesi

Özellikle fotoğrafçıların ilgisini çekebilecek güzel bir kilisedir. Halfeti’nin Gürkuyu (Norhut) köyünde bulunur. 3 nefli bazilika planlı kilise 5. yüzyıl Bizans Dönemi’ne tarihlenir. Kilisenin önemli bir bölümü günümüze kadar gelebilmiştir.