Şanlıurfa Mutfağı

Şanlıurfa yemekleri deyince şüphesiz akla ilk gelen Urfa kebabıdır. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bir restorana girdiğinizde menülerinde Adana ya da Urfa kebabı olduğunu söylerler. Oysa Urfa mutfağı kebaplardan çok daha fazlasıdır. Şüphesiz kebaplar Urfa mutfağında büyük yer tutar, fakat sanılanın aksine Urfa’da en çok tüketilen kebap Urfa kebabı değildir.Urfalılar en çok ciğer kebap yer.   

Ciğer kebap günün her saati yenen bir kebap türüdür. Başka yerlerden farkı Urfa’da kendi ciğer dürümünüzü kendiniz yapmak zorundasınızdır. Alçak taburelere oturulan ciğercilerde masanın üzerinde soğan, maydanoz, nane ve isot biberi bulunur. Herkese bir kesme tahtası ve bıçak verilir. Sipariş edilen ciğer pişerken siz de dürümünüze koyacağınız harcı hazırlarsınız. Ciğer piştiğinde açık ekmek içinde közlenmiş isot biberi ile birlikte önünüze servis edilir. Hazırladığınız harç ciğere eklenir ve dürüm yapılır. Ciğere ek olarak çeşitli biber ve baharatlarla terbiye edilmiş kuşbaşı et ya da tavuk da bu şekilde yenir. Urfa’da ciğer yemenin adabı böyledir. Sabah kahvaltıda, öğle ve akşam yemeklerinde, gece geç vakitlerde ya da Ramazan ayında sahurda ciğer kebap yenir. Haşimiye Meydanı ileyeni hal civarında menülerinde sadece ciğer kebap olansayısızciğerci lokantası bulunur.   

İlkbahar geldiğinde yağmurlarla birlikte Urfa bozkırları yeşerir. Yörede keme mantarı denen mantarın çıktığı dönemde bu dönemdir. Genelde kumlu toprakları sever. Yöre halkı ilkbahar yağmurları esnasında yıldırım düşen yerlerde bu mantarın çıktığına inanır. Keme aslında bir çeşit trüf mantarıdır. Kürtçe “keme”, Türkçe “domalan”, “yeryaran” veya “domuz elması”olarak adlandırılır. Roma döneminde bile bilinen bir mantar türüdür ve keme mantarı için Cicero, “yerin kızı” benzetmesini yapar. Dışı, bıçak kullanmadan zımpara ile temizlenen keme mantarı doğranarak Urfa kebabın yağlı kıyma harcına katılır veya patlıcan kebapta yapıldığı gibi dilimlenen keme bir kıyma topu bir mantar olacak şekilde şişe dizilir. Mart ayından mayıs sonunakadar Urfa’da keme kebabı yemek mümkündür.