Siverek

Siverek, coğrafi konumu nedeniyle Şanlıurfa ve Diyarbakır kültürlerini bünyesinde barındıran bir kenttir. Şanlıurfa’ya 96, Diyarbakır’a 85 km mesafededir. Siverek’te Şanlıurfa ovası artık yükselmeye ve dağ silsileleri oluşmaya başlar. Bölgenin en tipik coğrafi şekli sönmüş bir volkan olan ve 1938 metre yüksekliğindeki Karacadağ’dır.   Siverek’in ünlü olduğu diğer bir konumeşhur Siverek tavası yemeğidir. Kuzu eti kıyması, çeşitli sebzeler ve baharatlarla hazırlanan ve odun fırınında pişirilenbu özel tat kesinlikle denenmelidir. Öte yandan Karacadağ yaylalarında yayılan koyunların sütünden yapılan Siverek peyniri de en az tavası kadar ünlüdür. Burma, basma, çubuk ve Karacadağ olmak üzere 4 farklı peynir çeşidi üretilir. Karacadağ peyniri diğerlerine göre biraz daha yağlı ve daha lezzetlidir.   

Siverek Kent Müzesi ve Hanlar

İlçe merkezinde görülmeye değer tarihi yapılar arasında Siverek Kalesi, Eski Hükümet Konağı, Gazi Paşa İlkokulu, Ulu Camii, Cudi Paşa (Osmanpaşa)Hanı, Gümrük Han, Cıncıklar Hamamı ve Terziler Evi bulunur.Han ve konakların çoğu 19. yüzyıl sonları ile 20. yüzyıl başlarında kamu binaları olarak yapılmış olup, bugün çoğu restore edilmiştir. Restoran, kafe, kütüphane ve kültür merkezi olarak hizmet vermektedirler.   Kentin önemli tarihi yapılarından olan Gümrük Han’ın kent müzesi olarak kullanılması çalışmaları devam etmektedir.

Karacadağ

  Siverek’in en cazip noktası Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en yüksek noktası olan Karacadağ’dır (1938 m.). Karacadağ sönmüş bir volkandır. Aktifken püskürttüğü lavlar Şanlıurfa ve Diyarbakır arasındaki bölgeyi doldurmuş, buralardaki siyah bazalt kayaların oluşmasına neden olmuştur. Bu bazalt taşlar Şanlıurfa, Diyarbakır ve Siverek’te sayısız tarihi binada yapı malzemesi olarak kullanılmıştır.   Karacadağ, coğrafi yapısı, yaz aylarındaki yayla özelliği ve göçer kültürü, buz gibi kaynak suları, bugün ekmeklerimizin yapıldığı buğdayın atası siyez buğdayının anavatanı, Güneydoğu Anadolu’nun tek kayak merkezi olması gibi özellikleri ile çok önemli bir cazibe merkezidir. Yüksekliği nedeniyle önemlibiyolojik çeşitliliğe de sahip olan Karacadağ yaklaşık 600 bitki türü ile Önemli Bitki Alanı (ÖBA) statüsündedir. Bozkır ötleğeni (Sylvia conspicillata) türü kuşunun Türkiye’de ürediği ender noktalardan biri yine Karacadağ’dır.   

Karacadağ, Türkiye’de çok sınırlı alanlarda kalmış göçer kültürün halen görülebileceği bir alandır. Bu göçerler yaz aylarında, ovada ot kalmayınca ve sıcaklar artınca sürülerini daha serin ve ot yönünden daha zengin Karacadağ’a götürürler. Karacadağ göçerleri genelde Türkmen’dirler. Kejan ve Türkan (Tırkan) aşiretleri yaz boyu Karacadağ’da çadırlarını kurup, sürülerini otlatırlar. Develeri, kıl çadırları, bu çadırların içindeki kilimleri, keçeleri ve rengarenk giysileri oldukça ilginçtir.

Siverek Kent Müzesi ve Hanlar

İlçe merkezinde görülmeye değer tarihi yapılar arasında Siverek Kalesi, Eski Hükümet Konağı, Gazi Paşa İlkokulu, Ulu Camii, Cudi Paşa (Osmanpaşa)Hanı, Gümrük Han, Cıncıklar Hamamı ve Terziler Evi bulunur.Han ve konakların çoğu 19. yüzyıl sonları ile 20. yüzyıl başlarında kamu binaları olarak yapılmış olup, bugün çoğu restore edilmiştir. Restoran, kafe, kütüphane ve kültür merkezi olarak hizmet vermektedirler.

Karacadağ

Siverek’in en cazip noktası Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en yüksek noktası olan Karacadağ’dır (1938 m.). Karacadağ sönmüş bir volkandır. Aktifken püskürttüğü lavlar Şanlıurfa ve Diyarbakır arasındaki bölgeyi doldurmuş, buralardaki siyah bazalt kayaların oluşmasına neden olmuştur. Bu bazalt taşlar Şanlıurfa, Diyarbakır ve Siverek’te sayısız tarihi binada yapı malzemesi olarak kullanılmıştır.

Karacadağ Kayak Merkezi

Karacadağ Kayak Merkezi Şanlıurfa il merkezine yaklaşık 150 km uzaklıkta bulunan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk ve tek kayak merkezidir. 1999 yılında açılan kayak merkezi 2012’de yapılan ek tesislerle her kış hizmet vermeye devam etmektedir. Yaklaşık 600 metrelik piste ve telesiyeje sahip kayak merkezi özellikle ocak, şubat ve mart aylarında kar tutmaktadır. Tesiste kafe, restoran hizmetlerinin yanında kayak ekipmanı kiralama hizmeti de verilmektedir.

Takoran Vadisi

Son yıllarda Şanlıurfa’nın doğa yürüyüşü ve nehir turizmi konularında parlayan yeni yıldızı Takoran Vadisi’dir. Zengin bitki örtüsünün yanı sıra derin kanyonları, şelalesi, değirmeni, kaya mezarları, tarihi yapıları ve eşsiz manzaraları mevcuttur. Siverek’in Baki Köyü’nden başlayan vadi Adıyaman’ın Gerger ilçesine kadar 40 km boyunca devam eder.